Menü Kapat

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli Sıcaklık cihazı stoklarımızda mevcut olup her an satın alabilirsiniz. Diğer datalogger cihazlarına göre daha farklı bir teknolojiye sahip bu cihazımızın çift thermokupl girişli olması datalogger cihazımızı daha farklı kılmaktadır.

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl girişli veri kaydedici cihazımızın fiyatları özellikleri ve kullanabileceğiniz alanlar ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda paylaşacağımız. Güncel teknik teknolojik bilgileri kaçırmamak için sitemizin blog sayfasını takip etmeyi unutmayınız.

Datalogger Kimo Ktt 220 Çift girişli cihazımızın özellikleriden sonra Tehermokupl Nedir? bu önemli kelimenin tanımını yapalım. Cihazın tamamının tanıtımından sonravereceğimiz bu kısa bilgiler cihazı tanırken size çok yardımcı olacaktır.

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli Sıcaklık cihazı

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Cihazının Genel Özellikleri

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl
Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl

Datalogger Kimo ktt 220 cihazında 2 adet thermokupl girişi mevcuttur.(K,J,T,N,S) tipi sıcaklık probları bağlayabilmektedir.Farklı prob seçenekleri ile her türlü malzeminin sıcaklık kaydını yapabilirsiniz.Yazılımı ile ölçülen değerleri grafik üzerinde işaretleyebilir. Grafik üzerinde ölçüm değelerine dipnot ve açıklama yazabilir.Grafik yakınlaştırma uzaklaştırma ile detaylı ölçülen değerleri görebilirsiniz. Detaylı değerler analiz tablosu grafik ve tabloları aynı anda beraber görebilme imkanı sunar. Pdf,excel, ölçüm tablosunu jpeg resim olarak kaydedebilirsiniz.Birden farklı datalogger cihazını toplu olarak liste halinde kayıt edip cihazların listesini görme imkanı sunar yazılımında ve probları var ise probları ve cihazları listeleyebilirsiniz. Farklı fonskiyonlar seçeneği ile ölçüm değerlerinde hesaplamalar yapabilir. Yazdırmadan önce detaylı önizleme saat,sayfa numarası,dosya görüntüleme seçenekleri,logo değişimi yapabilirsiniz. Datallogger Cihazları ürün sayfamızı inceleyerek diğer ürünlerimize göz atabilirsiniz.

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli Sıcaklık cihazını Ram Ölçüm Cihazları sitemizden de ayrıca satın alabilirsiniz.

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Ne Demek?

Datalogger Cihazımızda Kullanılan Thermokupl kelimesi ne anlama geliyor?

Dataloogger cihazlarında kullanılan Termokupl’lar -200°C ile 2320°C arasında ölçüm yapmamızı sağlarlar

Datalogger cihazının içinde geçen kelimelerdenTermokupllar basit, sağlam ve düşük maliyetli oldukları için endüstride en sık kullanılan sıcaklık ölçüm sensörleridir. Termokupl 1821 yılında Seebeck tarafından icat edildi.

Datalogger Termokupl, İki farklı iletken telin birlikte uç kısmında kaynatılmasıyla oluşur. Kaynatılan nokta sıcak nokta, açık kalan iki uç soğuk nokta (veya referans noktası) olarak adlandırılır. Bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkına orantılı olarak oluşan ve termoelektrik voltaj ya da Seebeck voltajı da denen mV seviyelerindeki bir gerilimin varlığı termokuplların sıcaklık ölçümünde geniş bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Termokupllun sıcak noktası ve soğuk noktası arasındaki sıcaklık dağılımı nasıl olursa olsun uretilen gerilim, sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkına oranlıdır.

Soğuk noktanın sıcaklığı önemlidir. Sıcak nokta aynı kalmak kaydı ile soğuk nokta sıcaklığı değiştiği takdirde farklısıcaklıklar okunacaktır. Bu nedenle termokupl mV tablolarındaki değerlerde standardizasyon sağlamak icin ölçülen sıcaklık karşılığı mV değerleri soğuk noktanın 0°C’de tutulması ile elde edilmişllerdir

Datalogger Cihazları İçin Thermekupl Bilgileri Devamı

Datalogger cihazlarında Termokupllar iki farklı metal alaşımın uçlarının kaynaklanması ile elde edilen bir sıcaklık ölçü elemanıdır. Kaynatılan nokta SICAK NOKTA, açık kalan iki uç SOĞUK NOKTA olarak adlandırılır. Termokupl sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkından oluşur. Sıcaklık farkına orantılı olarak soğuk nokta uçlarında mV değerlerinde gerilim üretilir. Sıcak nokta ile soğuk nokta sıcaklık dağılımı nasıl olursa olsun üretilen gerilim sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkına orantılıdır

Sıcak nokta sıcaklığı aynı kalmak koşulu ile soğuk nokta sıcaklığı değiştiğinde farklı sıcaklıklar okunur. Bu nedenle mV tablolarındaki değerlerde standart sağlamak için ölçülen sıcaklık karşılığı mV değerleri soğuk noktanın 0°C’de tutulması ile elde edilmiştir.

Örneğin 200°C’ye karşılık gelen mV değeri, termokupllun sıcak noktası 200°C’de, soğuk nokta 0°C’de iken uç noktada ölçülen mV değeridir.

Termokupllar (Isıl çift) iki farklı metal veya alaşım tel olmasına rağmen endüstride genelde çıplak olarak kullanılmazlar. Prosesin şartları (mekanik darbeler, fiziksel ve kimyasal özellikler) göz önüne alınarak özel koruyucu kılıflar içinde kullanılır.

Eleman telleri iki farklı kutuplarda olduğundan birbirlerinden seramik izolatörler ile izole edilirler.

Termokupl yapısal olarak incelendiğinde;

1- Bağlantı kafası
2- Bağlantı klemensi
3- Koruyucu tüp
4- Eleman teli
5- izolatör
6- Primer (İç koruyucu)
7- Flanş veya rekor gibi malzemelerden oluşur.

Datalogger Cihazları İçin Thermekupl Yapısal Açıklamalar

TERMOKUPL STANDARDI

Bu katalogdaki termokuplların EMF (mV) karakteristikleri DIN 43710 ve IEC-584 standartlarına uygundur. İstenildiğinde diğer standart özelliklerinde termokupllarda ORDEL tarafından üretilir. EMF (mV) tabloları termokupl genel bilgiler bölümünde verilmiştir.

BAĞLANTI KAFASI

Termokupl koruyucu kılıflarının bağlandığı alüminyum döküm kafa içinde seramik bağlantı klemensine eleman telleri ve kompanzasyon kabloları (+) ve (-) uçları doğru bir şekilde bağlanır. Kafalar DIN 43729 standartlarına uygundur. Standartlarda A tipi büyük, B tipi küçük kafa kullanılır. Alüminyum döküm kafalar maksimum 200° C’ye kadar kullanılır. Kafa sıcaklığı 200°C’yi geçmemelidir. Kafaların koruma sınıfı IP67’dir. Standart kafa dışında istendiğinde EX-PROOF kafa veya özel kafa’da üretilir.

ELEMAN TELLERİ
DIN 43710 ve IEC-584 standartlarında endüstride en çok kullanılan eleman telleri şunlardır. İki farklı metal veya ametalin uçlarını kaynak yapıp, diğer uçlarını açık bırakınız. Kaynak ucu (sıcak nokta) T2 sıcaklığında, diğer açık uç (soğuk nokta) T1 sıcaklığında olsun. Bu durumda açık uçlara (soğuk nokta) bağlayacağımız mV metrede belli bir düzeyde sapma olur ve mV değeri ölçülür. Sıcak nokta (T2) ile soğuk nokta (T1) arasındaki sıcaklık farkına oranlı metallerin termoelektriksel özellikleri nedeniyle bir elektron akımı oluşur ve soğuk uçta bir potansiyel farkı meydana gelir.

Termokupl ile örneğin bir fırının T2 sıcaklığını ölçmek istiyorsak, bu durumda T1 sıcaklığı değiştiği oranda soğuk noktada ölçülen mV değeri değişecektir. Bu değerin komponse edilmesi gerekir. mV sıcaklık tablolarında sıcaklıklar karşısındaki mV değerleri soğuk nokta 0°C de tutulduğu anda ölçülen mV değeridir. Elektronik cihaza klemensler noktasında bağlanan termokuplun bu noktadaki sıcaklığa karşılık gelen mV değeri, termokuplun soğuk noktasına otomatik olarak ilave edilir. Bu düzeltmeye ortam sıcaklık kompanzasyonu denir.

Datalogger Cihazları İçin Thermekupl Yapısal Durumlara devam Edecek Olursak;

TERMOKUPL ARTILARI

*Düşük maliyet.

*Geniş sıcaklık aralığı

*Makul kısa tepki süresi

*Makul tekrarlanabilirlik ve doğruluk.

TERMOKUPL EKSİLERİ

*Bazı uygulamalar için doğruluk yeterli olmayabilir ,

*Duyarlılığı düşük, genellikle 50 mV / ° C (28 mV / ° F) veya daha azdır.

TERMOKUPL KALİBRASYONU

Termokuplun bağlantı noktalarından kaynaklı oluşan termoetkilerin ölçüm hatasına yol açmasını engellemek için buz banyoları ile kalibrasyon yapılır.

Bağlantı kablosu bakırın, C metal alaşımına bağlandığı noktadaki termoetkinin çıkış gerilimini etkilememesi için buz banyosu kullanılır. Buzun sıcaklığı 0 ºC olduğu için bu birleşim noktasında bir gerilim oluşmayacaktır. Böylece sadece J1 noktasındaki yani ölçülecek değerin gerilimi çıkışa aktarılacaktır.

Datalogger Kimo KTT 220 Çift Thermokupl Girişli Sıcaklık Cihazı ürün tanıtım sayfamızı okudunuz. İletişim sayfamızdan Bağlantı kurarak cihazlarımız hakkında bilgi alabilir, seçtiğiniz bir ürün ile ilgili uzman ve deneyimli müşteri temsilcilerimizden fiyat teklifi ala bilirsiniz.  Türkiye geneline satışlarımız vardır. Tüm illerimizden araya bilirsiniz.

Datalogger cihazları ile ilgili diğer yazılarımız;

Bir önceki yazımız olan Datalogger Kimo KT 120 Sıcaklık Ölçer Cihazı başlıklı makalemizde Data Logger, Datalogger ve Datalogger Kimo KT 120 Sıcaklık Ölçer Datalogger, sıcaklık, nem, fark basınç, ışık şiddeti ölçer cihazları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir